Δευτέρα 19 Απριλίου 2021

Τσαμουδάκης και Φιλτισάκου το 20άρι βάδην – Νέες επιτεύξεις ορίων

Το πανελλήνιο πρωτάθλημα 20χλμ βάδην Α/Γ αλλά παράλληλα και για την κατηγορία Νέων (ξανά μαζί μετά το 2018) έγινε την Κυριακή 18/4 στα Μέγαρα. Η διοργάνωση είχε αναβηθεί από το τέλος Φεβρουαρίου (όταν τελικά έγινε τότε το πανελλήνιο 35χλμ για πρώτη φορά)

-> Αποτελέσματα

Η 21χρονη Κυριακή Φιλτισάκου επικράτησε στην κούρσα των γυναικών με επίδοση 1:32.40 και πολύ κοντά στο ατομικό της, ενώ 2η έμεινε η Αντιιγόνη Ντρισμπιώτη σε 1:33.20.
Στην 3η θέση τερμάτισε η Χριστίνα Παπαδοπούλου ενώ η Πέννυ Τσινοπούλου που συμβάδιζε για 12 χλμ ακυρώθηκε.
Ακολούθησαν η (νέα) Όλγα Φιάσκα και η Δήμητρα Μποχωρη.
Η Μαρία Σεφεριάδη που ήταν η 7η στο σύνολο και 3η νέα, με 1:47.48 έκανε το όριο (των 1’48) για το Ευρωπαϊκό Νέων – που ήδη είχαν Φιλτισάκου και Φιάσκα.

Στην κούρσα των ανδρών μετείχαν μόνο 5 αθλητές και νικητής ήταν ο Ζαχαρίας Τσαμουδάκης σε 1:32.24. Ο Γιάννης Βαίτσης που είχε την πρωτοπορία στα μισά, ακυρώθηκε. Στη 2η θέση ήταν ο Κώστας Σταμέλος και στην 3η ο Τάσος Στάμος που ήταν ο 1ος και μοναδικός νέος.

Στην ημερίδα, στα 10χλμ νεανίδων αγωνίστηκε και η κορασίδα Αναστασία Αντωνοπούλου που σημείωσε 49.05 κάνοντας το όριο για ευρωπαϊκό και παγκόσμιο Κ20. Η Αντωνοπούλου είχε κάνει και πέρυσι και φέτος -με 24.29- στα 5χλμ το όριο για το ευρωπαικό Κ18 που ματαιώθηκε και τώρα ήταν ο πρώτος της αγώνας στα 10χλμ.
[στη φώτο με τον προπονητή της, Ηλία Γκαραβέλα]

Για το βάδην, το επόμενο μεγάλο ραντεβου είναι στις 16/5 το Ευρωπαϊκό κύπελλο, στο Podebrady της Τσεχίας.

Δυναμική ήταν η εκπροσώπηση του ΣΕΓΑΣ στην διαδικτυακή διαβούλευση του Υφυπουργού Αθλητισμού, Λευτέρη Αυγενάκη, με εκπροσώπους Ομοσπονδιών και άλλων Αθλητικών Φορέων της χώρας.