Δευτέρα 18 Ιουλίου 2022

Δημοφιλή

Ο Αιθίοπας Ταμιράτ Τόλα κέρδισε τον μαραθώνιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Γιουτζίν με 2:05.36, ρεκόρ αγώνων. Δεύτερος ήταν ο Γκέρεμιου.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2022: Θρίαμβος της Αιθιοπίας στο Μαραθώνιο- Νικητής ο Τόλα με ρεκόρ αγώνων

Μαραθώνιος

Ο Ταμιράτ Τόλα με 2:05.36 έσπασε το ρεκόρ αγώνων που κρατούσε ο Κενυάτης Άμπελ Κιρούι με 2:06.54 από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2009 στο Βερολίνο.

Ανάμεσα στις 12 άλτριες που θα πάρουν μέρος στον τελικό του ύψους στο Παγκόσμιο είναι και η εντυπωσιακή Καζάκα Ναντέζντα Ντουμποβίτσκαγια.

Ναντέζντα Ντουμποβίτσκαγια: Η Καζάκα που μπορεί να αναστατώσει το ύψος!

Η Ναντέζντα Ντουμποβίτσκαγια έχει ατομικό ρεκόρ στο ύψος 2,00μ. που είναι ρεκόρ Ασίας. Στο Βελιγράδι κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Το 18ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα διεξάγεται στο Γιουτζίν. Στη διοργάνωση θα γίνουν 48 τελικοί αγωνισμάτων, 24 Ανδρών, 24 Γυναικών και 1 Μικτό.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2020: Οι τρεις πρώτοι νικητές και νικήτριες (σε εξέλιξη)

Για πρώτη φορά σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα θα διεξαχθούν τα 35χλμ. βάδην σε άνδρες και γυναίκες.

Στη 2η ημέρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ξεχώρισαν ο Φάιντεκ που κατέκτησε τον 5ο παγκόσμιο τίτλο και το σουίπ των Αμερικανών στα 100 μέτρα.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2022: Τα σφηνάκια της 2ης ημέρας!

Στη 2η ημέρα στο Παγκόσμιο είχαμε και πολλές εκπλήξεις. Εκτός ημιτελικού στα 100μ,. έμειναν Ομανιάλα, Μπλέικ και ντε Γκρας, στο ύψος Λεφτσένκο, Βούκοβιτς και Κάνιγχαμ.