Παρασκευή 9 Ιουλίου 2021

Το πρόγραμμα της τρίτης ημέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Ταλίν συνεχίζεται με τη συμμετοχή πέντε αθλητών μας σε τελικούς των αγωνισμάτων τους.

Η Κατερίνα Στεφανίδη επέστρεψε σήμερα σε άλματα πάνω από τα 4,80 μ., λίγες μόλις εβδομάδες από την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Καλή παρουσία πραγματοποίησε η Όλγα Φιάσκα στα 20χλμ. βάδην, αφού κατέλαβε την έβδομη θέση με 1.39.41.

Τόσο η Σπυριδούλα Καρύδη όσο και ο Χρήστος Φραντζεσκάκης είναι δύο αθλητές, που παρά το νεαρό της ηλικίας τους έχουν επίγνωση της αγωνιστικής τους κατάστασης και αντιλαμβάνονται τις δυνατότητές τους.

Επανάληψη του τελικού της σφυροβολίας του 2019 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 του Μπορός είχαμε σήμερα στο Ταλίν, αυτή τη φορά στην κατηγορία Κ23.

Στην κορυφή της Ευρώπης βρέθηκε για μία ακόμη φορά η Σπυριδούλα Καρύδη, που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο τριπλούν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 διεξάγεται το Σάββατο (10/7) και την Κυριακή (11/7) στο Πανθεσσαλικό Στάδιο στο Βόλο.

Παρασκευή, 9 Ιουλίου 2021

Η Άρτεμις Αναστασίου προκρίθηκε στον ημιτελικό των 200 μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, αφού τερμάτισε δεύτερη στην τέταρτη σειρά με 23.90 (-0,6).

Η Αριάδνη Αδαμοπούλου μπορεί να έχασε μεγάλο μέρος της προετοιμασίας της στη θερινή σεζόν λόγω τραυματισμού, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να φτάσει στον τελικό του επι κόντώ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23.

Ο Δημήτρης Τσίτσος ολοκλήρωσε με επιτυχία το πρώτο σκέλος της δουλειάς του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Ταλίν, αφού προκρίθηκε στον τελικό του ακοντισμού.

Γεμάτο είναι το πρόγραμμα της δεύτερης ημέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Ταλίν της Εσθονίας.

Το πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 10-11 Ιουλίου στο Πανθεσαλλικό Στάδιο στο Βόλο.

Tallinn: Μουζενίδης από χαλκό, 9ος ο Αναγνώστου – με φόρα η Καρύδη

Το πρώτο ελληνικό μετάλλιο ήρθε την πρώτη ημέρα των αγώνων στο Tallinn.

-> Αποτελέσματα

Ο Οδυσσέας Μουζενίδης στην τελευταία του προσπάθεια στη σφαιροβολία έριξε 19,41μ. και ανέβηκε στην 3η θέση το Ευρωπαϊκό Κ23. Ήταν το 26ο μετάλλιο της Ελλάδας στη διοργάνωση – και το πρώτο σε αγώνισμα βαλβίδας.

Ο Μουζενίδης είχε κατακτήσει χάλκινο και στο ευρωπαικό Κ20 το 2017, ενώ ήταν χρυσός το 2016 στο πρώτο ευρωπαικό Κ18 όπου τότε μάλιστα δεύτερος ήταν ο νικητής στο Tallinn Dzmitriy Karpuk. Ο Λευκορώσος ήταν ο μόνος που ξεπέρασε τα 20μ., τέσσερεις φορές μάλιστα, με καλύτερη την πρώτη του βολή στα 20,33μ.

Λίγο πριν, στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης ο Μάριος Αναγνώστου προσπάθησε να κρατήσει τον ρυθμό που επιδίωξε, τέθηκε αρκετά και επικεφαλής της κούρσας και τελικά τερμάτισε στην 9η θέση σε 29.38.96, αρκετά κοντά και στο ατομικό του των 29.36.64. Νικητής ήταν ο Ισπανός Eduarδo Menacho σε 29.14.92, αφήνοντας πίσω του τους Γάλλους Le Pallec και Gondouin και τον Ιταλό Selvarolo.
(Η ΕΑΑ ακόμα δεν έχει αναρτήσει σωστά τα περάσματα)

Η Σπυριδούλα Καρύδη ξεκίνησε με άκυρο αλλά στο επόμενο άλμα της στον προκριματικό του τριπλούν προσγειώθηκε στα 14,05μ. Ήταν η μόνη πάνω από τα 14μ. και βέβαια η πρωταθλήτρια του προηγούμενου ευρωπαϊκού Κ20 θα έχει υψηλές προσδοκίες στον αυριανό τελικό.

Στον προκριματικό της σφυροβολίας η Σταυρούλα Κοσμίδου είχε καλύτερη βολή στα 58,96μ. και κατετάγη 18η.

Στην αρχή του απογευματινού προγράμματος ο Γιώργος Κονιαράκης (Κύπρος) έριξε 57,36μ. στην πρώτη του βολή -μετά είχε δύο άκυρες- και πήρε μέσω επίδοσης αλλά χωρίς αγωνία την πρόκριση για τον τελικό του Σαββάτου.
Ο Σλοβένος Kristjan Ceh, από τα καλύτερα ονόματα της διοργάνωσης, έκανε ρεκόρ αγώνων με 65,59μ.

-> Ειδικό page για τη διοργάνωση

Λίγες εβδομάδες έχουν απομείνει για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και οι κορυφαίοι αθλητές ανά τον πλανήτη διανύουν εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση.

Εκδηλωτικός και ενθουσιώδης δεν θα μπορούσε να μην πανηγυρίσει την έκτη του βολή στον τελικό της σφαιροβολίας, αφού ήταν εκείνη που του έδωσε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23.

Ο Οδυσσέας Μουζενίδης στην αρχή της θερινής περιόδου δήλωσε πως στόχος του είναι η κατάκτηση ενός μεταλλίου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μάριος Αναγνωστου στον τελικό των 10.000 μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Ταλίν.

Η Σπυριδούλα Καρύδη μπορεί να χρειάστηκε να κάνει και δεύτερο άλμα στον προκριματικό του τριπλούν, ωστόσο δεν είχε πρόβλημα να δείξει την εξαιρετική της κατάσταση και να βάλει πλώρη για την κατάκτηση ενός μεταλλίου, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Ταλίν.

Διπλή εκπροσώπηση θα έχει η χώρα μας στον τελικό του επί κοντώ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, το οποίο ξεκίνησε σήμερα στο Ταλίν της Εσθονίας.

Άνοιξαν οι εγγραφές για το κορυφαίο γεγονός αγώνων δρόμου πόλης, τον  Ημιμαρθώνιο Αθήνας, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 12 Σεπτεμβρίου 2021.

Ο καιρός δημιούργησε αρκετά προβλήματα στο πρόγραμμα της πρώτης ημέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Ταλίν, αφού οι διοργανωτές αναγκάστηκαν να διακόψουν την ροή του προγράμματος για περίπου μιάμιση ώρα, λόγω της δυνατής βροχής που επικρατούσε στην πόλη.

Η Παναγιώτα Δόση και η Δέσποινα Μαλταμπέ πέτυχαν τον αρχικό τους στόχο και προκρίθηκαν στον τελικό του ύψους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Ταλίν της Εσθονίας.