Τρίτη 8 Αυγούστου 2017

Λονδίνο 2017: Είχε απ' όλα η 5η ημέρα των αγώνων

Η Μπάρμπορα Σποτάκοβα (Τσεχία) κατέκτησε το δεύτερο χρυσό της μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, δέκα χρόνια από τον τίτλο που κατέκτησε το 2007 στην Οσάκα.

Η 36χρονη σήμερα αθλήτρια από τότε μέχρι σήμερα έχει κατακτήσει πολλά μετάλλια και έχει καθιερώσει το όνομα της ως το πιο ισχυρό στο αγώνισμα. Η αθλήτρια είχε καλύτερη βολή στα 66,76 μ. από την δεύτερη προσπάθεια της, επίδοση που πλησίασε αρκετά, όμως, δεν ήταν σε θέση να ξεπεράσει η Λίνγκγουέι Λι, που ήταν δεύτερη με 66,25 μέτρα. Η Κίνα κατάφερε να ανεβάσει δύο αθλήτριες στο βάθρο, αφού τρίτη ήταν η Λιού με 65,26 μέτρα. Η αθλήτρια με την κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο, η Σάρα Κόλακ (Κροατία), έμεινε τέταρτη με 64,95 μ.
Φοβερός και τρομερός Γάλλος
Εντυπωσιακή κούρσα έγινε στον τελικό των 800 μ., εκεί όπου ο Γάλλος Πιέρ Μποσί έγινε ο πρώτος Ευρωπαίος που κατακτά χρυσό μετάλλιο στην απόσταση, μετά τον περίφημο Κενυάτης Γουίλσον Κίπτετερ, που έτρεχε με τα χρώματα της Δανίας.
Ο Γάλλος τερμάτισε σε 1.44.67, κάνοντας δυνατό φίνις στα τελευταία 200 μέτρα. Φοβερή κούρσα έκανε ο δεύτερος πριν δύο χρόνια στο Πεκίνο Ανταμ Κζοτ (Πολωνία), που βρήκε τις δυνάμεις και στα τελευταία μέτρα "μάζεψε" τους αντιπάλους του και τερμάτισε σε 1.44.95. Ο Κίπιεγκον Μπέτ κράτησε την Κένυα στο βάθρο με 1.45.21.
Πήρε τα 400 μ., του έμειναν τα 200 μ.
Ο Γουέντι Βαν Νίκερν ήταν, όπως αναμενόταν, ο νικητής στα 400 μ. με 43.98. Ο αθλητής από τη Ν. Αφρική δεν δέχθηκε μεγάλη πίεση από τους αντιπάλους του και έφτασε σχετικά εύκολα στην γραμμή του τερματισμού κι έτσι κράτησε δυνάμεις και για τα 200 μέτρα. Δεύτερος με 44.41 ήταν ο 22χρονος Στίβεν Γκάρντινερ (Μπαχάμες) και τρίτος ο Αμπνταλάχ Χαρούν με 44.48. Ο Ισάκ Μακβάλα δεν πήρε θέση εκκίνησης στον τελικό, καθώς όπως ανακοίνωσε η IAAF, είναι σε 48ωρη καραντίνα στο δωμάτιο του, λόγω ασθένειας.
Αλλαγή σελίδας στα 3,000 μ. στιπλ
Ο Κόνσεσλους Κιπρούτο (Κένυα) ήταν ο μεγάλος νικητής στα 3.000 μ. στιπλ, σε μια εντυπωσιακή κούρσα στην οποία τερμάτισε σε 8.14.12, με το Ελμπακαλί (Μαρόκο) να ακολουθεί με 8.14.49 και τον Αμερικανό Εβαν Τζάγκερ να είναι τρίτος με 8.15.53. Ο αθλητής με τα χρυσά μετάλλια σε Βερολίνο, Νταεγού, Μόσχα και Πεκίνο και στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου ο Εζεκιέλ Κεμπόι στα 35 του χρόνια έμεινε στην 11η θέση με 8.29.38.
Πηγή: segas.gr