Τρέχουσα Επικαιρότητα

Δημοφιλή

Μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στον ακοντισμό από την Ελίνα Τζένγκο ακολούθησε η απονομή μεταλλίων. Η Ελλάδα πήρε το 4ο χρυσό.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2022: Η απονομή μεταλλίου στην Ελίνα Τζένγκο (φωτογραφίες)

Η Ελίνα Τζένγκο ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, ενώ ακούστηκε για τέταρτη φορά στο Μόναχο ο εθνικός μας ύμνος.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος Μίλτος Τεντόγλου και η ασημένια πρωταθλήτρια Ευρώπης στο επί κοντώ Κατερίνα Στεφανίδη γύρισαν στην Ελλάδα.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2022: Επέστρεψαν δύο μετάλλια! Στην Ελλάδα Μίλτος Τεντόγλου και Κατερίνα Στεφανίδη (φωτογραφίες)

Στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος τον Τεντόγλου και την Στεφανίδη τους υποδέχθηκε η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Σοφία Σακοράφα.

Η Ελίνα Τζένγκο έκανε καταπληκτικό αγώνα στο Μόναχο και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό με 65,81μ. που είναι ατομικό της ρεκόρ.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2022: Πρωταθλήτρια Ευρώπης στον ακοντισμό η Ελίνα Τζένγκο

Η Ελίνα Τζένγκο, 20 χρόνια μετά, κατακτάει το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό. Το 2002 είχε κερδίσει και πάλι στο Μόναχο η Μιρέλα Μανιάνι.

Η Ελισάβετ Πεσιρίδου έτρεξε στις ημιτελικές σειρές στα 100μ. εμπόδια και τερμάτισε 6η σε 13.19 και ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Μόναχο.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2022: Η Ελισάβετ Πεσιρίδου πέρασε στα ημιτελικά στα 100μ. εμπόδια

Η Ελισάβετ Πεσιρίδου αγωνίζεται στις ημιτελικές σειρές στα 100μ. εμπόδια που διεξάγονται την Κυριακή 20 Αυγούστου στις 20.10 ώρα Ελλάδας.

LATEST

Ο Γιάννης Λιούμπας, ταμίας του ΣΕΓΑΣ, ήταν ο αρχηγός αποστολής της Εθνικής ομάδας στίβου που μετείχε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο.

Γιάννης Λιούμπας: «Περήφανος για τα παιδιά, καταφέραμε τόσα πολλά με τόσα λίγα»

Ο Γιάννης Λιούμπας μίλησε για την παρουσία της ελληνικής αποστολής στη Γερμανία και άφησε αιχμές στην Πολιτεία.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2022: Πίνακας μεταλλίων (Τελικό)

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο θα γίνουν 48 τελικοί αγωνισμάτων, 24 στους άνδρες και 24 στις γυναίκες.

Μια «δική» μας αθλήτρια, η Μαρίγια Βούκοβιτς κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο ύψος με 1,95 μέτρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2022: Δικαίωση για την Μαρίγια Βούκοβιτς, ασημένια πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η Μαρίγια Βούκοβιτς ήταν 4η στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Γιουτζίν, ενώ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες στο Οράν.

Η Τατιάνα Γκούσιν μετείχε στον τελικό του ύψους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο και κατέλαβε την ένατη θέση με άλμα στα 1,86 μέτρα.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2022: Η Τατιάνα Γκούσιν 9η στον τελικό του ύψους

Η Τατιάνα Γκούσιν αποτέλεσε την τελευταία ελληνική συμμετοχή στο 25ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο.

Η Πολωνή Αλεκσάντρα Λισόφσκα κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο, κερδίζοντας στο μαραθώνιο με 2:28.36.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2022: Οι τρεις πρώτοι νικητές- τριες (Τελικό)

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο διεξήχθη από τη Δευτέρα 15 Αυγούστου έως την Κυριακή 21 Αυγούστου, όπου έγιναν 48 τελικοί.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη ήταν από τις πρώτες ελληνικές συμμετοχές στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο. Κατέλαβε την 19η θέση στα 100 μέτρα.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2022: Η ελληνική παρουσία (Τελικό)

Στη 2η ημέρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο και στο πρωινό πρόγραμμα, η Ελλάδα κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο, χρυσό, με την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στα 35χλμ. βάδην.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2022: Εκτός τελικού στα 100μ. εμπόδια η Ελισάβετ Πεσιρίδου

Η Ελισάβετ Πεσιρίδου κατέλαβε στο σύνολο την 17η θέση στα 100μ. εμπόδια με χρόνο 13.19.

Στην 7η ημέρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο υπάρχουν 2 ελληνικές συμμετοχές, όπου μία μετέχει σε τελικό και μία στα ημιτελικά.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2022: 7η ημέρα- Αποτελέσματα (Τελικό)

Την Κυριακή 21 Αυγούστου διεξάγεται η 7η ημέρα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Μόναχο. Στο πρόγραμμα συμπεριλαμβάνονται 7 τελικοί αγωνισμάτων.

Ένας καλλιτέχνης έκανε γκράφιτι στον τοίχο του σταδίου της Καλαμαριάς με τον Μίλτο Τεντόγλου μετά τη νίκη του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Ο Μίλτος Τεντόγλου έγινε… γκράφιτι στην Καλαμαριά (φωτογραφίες)- Δείτε πώς δημιουργήθηκε (vid)

Ο καλλιτέχνης Ηλίας Στύλος έγραψε και ένα μήνυμα για τι τον οδήγησε να κάνει το γκράφιτι για τον Μίλτο Τεντόγλου.

Κίλι Χότζκινσον: Η χαριτωμένη Βρετανίδα που… σε σκοτώνει στα 800μ.!

Η Κίλι Χότζκινσον μέσα σε ένα χρόνο έχει κατακτήσει μετάλλια σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις. Στο Μόναχο πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 800μ. Φαίνεται μικροκαμωμένη και όταν βρίσκεται ανάμεσα στις […]

Ο Στέφανος Ματάκης, ο τεχνικός διευθυντής Κ18 και Κ20, με αφορμή και τις επιτυχίες της Εθνικής ομάδας στο Μόναχο έστειλε το δικό του μήνυμα.

Στέφανος Ματάκης: Το μήνυμά του για τις ελληνικές επιτυχίες και η συνέχεια

Ο Στέφανος Ματάκης ευχαρίστησε και τη Διοίκηση του ΣΕΓΑΣ και κατέληξε λέγοντας στο τέλος «Συνεχίζουμε δυνατά!».

Στον αγωνιστικό χώρο, δίπλα στις ταλαντούχες Ελίνα Τζένγκο και Αντριάνα Βιλάγκος, ήταν και μια θρυλική αθλήτρια η Μπάρμπορα Σποτάκοβα.

«Είναι καιρός να δώσουμε στα δύο νέα κορίτσια την σκηνή!», είπε η Μπάρμπορα Σποτάκοβα για τις Τζένγκο και Βιλάγκος

Η 41χρονη Μπάρμπορα Σποτάκοβα άφησε ανοιχτό ότι μπορεί στο Μόναχο να μην είναι το τελευταίο της πρωτάθλημα!