Τετάρτη 17 Αυγούστου 2016

by

Article Preview

Με σαφή διαφορά ο Τζαμαικανός Omar McLeod ήταν ο νικητής στα 110μ. με εμπόδια στην τελευταία κούρσα της 5ης ημέρας στο Rio, όπου υπήρχε και Κυπριακή παρουσία με τον Μίλαν Τραίκοβιτς να παίρνει την 7η θέση!

O McLeod τρέχοντας ενδιάμεσα των 2 Γάλλων ξεχώρισε γρήγορα και τερμάτισε πανηγυρικά με τα χέρια ανοικτά σε 13.05.
Ο Ισπανός πλέον Orlando Ortega ήταν 2ος με 13.17 ενώ ακολούθησαν οι Γάλλοι: o Dimitri Bascou πήρε το χάλκινο με 13.24 και ο Martinot-Lagarde ήταν 4ος με 13.29.
Ο Αμερικανός Allen έκανε 13.31, ο Καναδός Cabral 13.40 και ο Τραίκοβιτς τερμάτισε από τον 8ο ιάδρομο 1 εκατοστό πίσω του με 13.41 ενώ τελευταίος έμεινε ο Αμερικανός Ah - που ακυρώθηκε κιόλας.

Μεγάλη πρόκριση είχε πάρει πριν 2 περίπου ώρες ο Τραίκοβιτς, που ...
by

Το πρωινό πρόγραμμα της 6ης ημέρας του στίβου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο περιελάμβανε ένα μεγάλο τελικό, αυτόν των 3000μ. στηπλ των ανδρών.
Ο Ezekiel Kemboi κηνυγούσε το τρίτο του χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο,αλλά ο συμπατριώτης του Conseslus Kipruto είχε διαφορετική γνώμη.Ο Kipruto πέρασε πρώτος στα 1000μ. σε 2:41.64, με τον Αμερικάνο Jager και τον Kemboi να ακολουθούν,ενώ στα 2000μ. πέρασε πρώτος ο Αμερικάνος σε 5:25.82 με τους δύο Κενυάτες να είναι ακριβώς πίσω του.Μια στροφή πριν το τέλος ο Kipruto έκανε την αλλαγή και οι άλλοι δύο περιορίστηκαν στη μάχη για το αργυρό μετάλλιο, με τον Kipruto να πανηγυρίζει τη νίκη του 100 μέτρα πριν τον τερματισμό. Τερμάτισε σε 8:03.28 που αποτελεί νέο Ολυμπιακό ρεκόρ, με τον Jager να βγαίνει δεύτερος ένα δευτερόλεπτο ακριβώς πίσω του και τον Kemboi τρίτο σε 8:08.47.Αυτό ήταν το ένατο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο για την Κένυα στα 3000μ. στηπλ σε Ολυμπιακούς Αγώνες.
Τέταρτος ο ασημένιος Ολυμπιονίκης του Λονδίνου και του Πεκίνου Mekhissi με 8:11.52,πέμπτος ο Μαροκινος Elbakkali με 8:14.35 και έκτος ο Γάλλος Kowal με 8:16.75.Ο χρυσός Ολυμπιονίκη ...

by

Με διπλή Κυπριακή παρουσία και 15 αθλητές έγινε ο μεγάλος τελικός του ύψους που έφτασε σε πολύ υψηλά επίπεδα με 6 αθλητές να περνάνε τα 2,33μ.!
Ο Καναδός παγκόσμιος πρωταθλητής Derek Drouin ήταν ο μεγάλος νικητής καθώς ήταν αλάνθαστος μέχρι και τα 2,38μ. όπου ήταν ο μόνος που πέρασε το ύψος αυτό, με τα 2 μεγάλα ονόματα του αγωνίσματος, τους Barshim και Bondarenko να αποτυγχάνουν.

Ο Κυριάκος Ιωάννου πέρασε με την πρώτη προσπαθεια τα 2,29μ. (όπως και τα 2,25μ. και 2,20μ. πριν). Δεν μπόρεσε στα 2,33μ. και πήρε τελικά την 7η θέση, μαζί με Ghazal και Thomas
Ο Δημήτρης Χονδροκούκης πέρασε τα 2,25μ., δεν τα κατάφερε όμως στα 2,29μ. και πήρε τη 12η θέση.
10 αθλητές κατάφεραν να περάσουν τα 2,29μ.

Ο Bondarenko ξεκίνησε επιτυχημένα ...

by

Με 3 τελικούς, τους ημιτελικούς στα 200μ. γυναικών και στα 400μ. εμπόδια και τους προκριματικούς σε μήκος και ακοντισμό γυναικών ολοκληρώθηκε η 5η ημέρα στο Rio.

Δεν υπήρξε ελληνική πρόκριση σε τελικά, από την άλλη δύο σπουδαίες 7ες θέσεις -και μια 12η- είχε η Κύπρος, με τον Τραίκοβιτς στο εμπόδια οπου στον ημιτελικό, δίπλα στον Δουβαλίδη, έκανε και μεγάλο παγκύπριο ρεκόρ, ενώ στον τελικό που έκλεισε το πρόγραμμα κυριάρχησε ο McLeod (δείτε ->εδώ), καθώς και στο ύψος με το οποιο ξεκίνησε το πρόγραμμα με τον Ιωάννου -και τον Χονδροκούκη- σε ένα αγώνισμα όπου 6 αθλητές πέρασαν τα 2,33μ. ενώ θριάμβευσε ο Drouin (δείτε ->εδώ).

Στον τελικό των 1500μ. ο ρυθμός πήγε πολύ αργά για 800μ., τότε μπήκε μπροστά η Genzebe Dibaba όμως 200μ πριν το τέλος η Κενυάτισσα Faith Kipyegon πήρε κεφάλι και αύξησε σταδιακά την απόσταση για να κερδίσει σε 4.08.92. Η Dibaba τερμάτισε σε 4.10.27 ενώ ...