Τρίτη 16 Δεκεμβρίου 2014

Arikan και Steel οι νικητές στο Samokov και στο ανώμαλο έδαφος

Πραγματοποιήθηκε σήμερα, Κυριακή 14 Δεκεμβρίου, στην πόλη Samokov της Βουλγαρίας το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου 2014. Πολλές ήταν οι συμμετοχές αθλητών από όλη την Ευρώπη, ενώ σημειώθηκαν συγκλονιστικές μάχες μέχρι το τέλος για το Χρυσό μετάλλιο και τον τίτλο.

Στα 10 χλμ. (συγκεκριμένα 10.010 μ.) Ανδρών επικράτησε ο Kemboi Polat ARIKAN αγωνιζόμενος με τα χρώματα της Τουρκίας σε χρόνο 32':19''. Δεύτερος ήρθε ο, επίσης, Τούρκος Ali KAYA με τον ίδιο χρόνο (32':19''), ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Alemayehu BEZABEH αγωνιζόμενος με τα χρώματα της Ισπανίας σε χρόνο 32':30''.

Στον αγώνα των Γυναικών και στην απόσταση των 7.782 μ. (σύμφωνα με την μέτρηση των διοργανωτών) επικράτησε η Gemma STEEL από την Μεγάλη Βρετανία με χρόνο 28':27''. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η, επίσης Βρετανή, Kate AVERY με τον ίδιο χρόνο, 28':27'' σε έναν επίσης συγκλονιστικό τερματισμό όπως και στους άνδρες. Στην τρίτη θέση των γυναικών τερμάτισε η Meraf BAHTA από την Σουηδία σε 28':52.

Στο αγώνισμα των Νέων Ανδρών (7.782 μ.) μόνο μια χώρα υπήρχε στο βάθρο. Νικητής ήταν ο Ilgizar SAFIULIN από την Ρωσία με χρόνο 25':31''. Δεύτερος ήταν ο Igor MAKSIMOV από την Ρωσία σε 25':33'' και τρίτος ήταν ο Vladimir NIKITIN επίσης από την Ρωσία, σε χρόνο 25':37”.

Στις Νέες Γυναίκες (ακριβής απόσταση: 6.085 μ.) νικήτρια αναδείχθηκε η Rhona AUCKLAND από την Μεγάλη Βρετανία σε 22':23''. Δεύτερη κατετάγη η Βουλγάρα Militsa MIRCHEVA με χρόνο 22':25''. Τρίτη ήταν η Ρωσίδα Gulshat FAZLITDINOVA με χρόνο 22':28''.

Για την κατηγορία των Εφήβων (6.085 μ.) νικητής βγήκε ο Yemaneberhan CRIPPA με χρόνο 20':02''. Δεύτερος, με σχετική διαφορά από τον πρώτο, ήταν ο Carlos MAYO από την Ισπανία σε χρόνο 20':22'' ενώ τρίτος ήρθε ο Ιταλός Said ETTAQY σε χρόνο 20':28''.

Στο αγώνισμα των Νεανίδων ( 3.857 μ.) πρώτη τερμάτισε η Τουρκάλα Hatun Emine TUNA σε χρόνο 14'.13''. Δεύτερη τερμάτισε η Jessica JUDD από την Μεγάλη Βρετανία σε χρόνο 14':18' ενώ τρίτη ήταν η επίσης Βρετανίδα Lydia TURNER σε 14':25''.